Aktuality


První seč senáží s novou žací soupravou
květen 25, 2022

Protože se naše firma nezabývá jen lukrativnější rostlinnou výrobou, ale provozujeme i živočišnou výrobu, jedním z hlavních úkolů je výroba kvalitních objemových krmiv. První záležitost letošního roku bylo senážování 145 ha prvních sečí vojtěšky. Vzhledem k atypickému počasí, kdy na prvního zmrzlého muže, tedy na Pankráce, bylo ráno 18 stupňů, se letošní první seče urychlily. Přestože porostům ještě chybělo několik dnů do optimální fáze zralosti, bylo nutno využít pěkného slunečného počasí a senážovat.

Do sečení jsme zapojili zcela novou soupravu traktor JD 6250 R a žací mačkač Novacat od firmy Pöttinger o záběru 8,3 m v pořizovací hodnotě 6,5 mil. Kč bez DPH.

Tento stroj je vybaven unikátní technologií ochrany zvěře proti posečení Sensosafe, kdy přítomnost u nás ponejvíce zajíců nebo srnčí zvěře traktoristu upozorní a ten má čas stroj zastavit nebo v případě čelní lišty přítomnost zvěře v porostu lištu vysune nahoru a traktorista stroj zastaví. Tento stroj získal ocenění Zlatý klas na Agrosalonu Země živitelka 2021 a je vybaven senzory na principu optických snímačů, kdy zvířata odráží světlo s jinou intenzitou než okolní prostředí a sériově se začíná vyrábět v r. 2022. Je to třetí souprava v Čechách, první dva prototypy jezdí na Moravě. A jak se zatím jeví, funguje to. Srnčata v době seče zatím nebyla, ale zajíc sekačku zastavuje spolehlivě, dokonce i jeden ospalý vrabec, který vylétl před strojem z porostu, traktor zastavil. Pak už je to o myslivcích a traktoristovi, který musí být pro toto zapálen a získán. Už jen proto, že veškerá snaha může být někdy marná - jednoho mladého zajíčka traktorista odklidil vedle mimo sečení, ale za chvíli ho sebral chráněný dravec. 

Toto zařízení stálo naší firmu navíc 400 tisíc korun a je to tedy příspěvěk k ochraně přírody od podniku, kterému se aktuální koaliční vláda chystá ponížit dotace s odůvodněním, že podobné podniky mají větší dotace než malí zemědělci, což je účelové tvrzení a je zarážející, že toto tvrdí ti, kteří by měli mít přesné informace a zájem veřejnost neklamat.

  

 
  
 
 

 

 

 

 
 

co je nového

Jahody
květen 19, 2023

Předpokládaný začátek samosběru jahod za 2 - 3 týdny.
více...Výstavba fotovoltaické elektrárny v areálu v Osičkách
duben 26, 2023

V areálu živočišné výroby v Osičkách bude vybudována fotovoltaická elektrárna o výkonu 194,4 kWp s příslibem finanční podpory Evropské unie. více...Nová stáj pro dojnice v Osičkách
únor 28, 2023

V areálu živočišné výroby v Osičkách byla vybudována nová stáj pro dojnice s příslibem finanční podpory Evropské unie více...


více novinek
 

Copyright © 2007 Agrodružstvo Lhota pod Libčany