Agrodružstvo Lhota pod Libčany

r u š í  mléčné automaty v Hradci Králové na Baťkově náměstí a v Libčanech.

Omlouváme se všem příznivcům a milovníkům čerstvého kravského mléka, ale jsme nuceni ukončit činnost našich mléčných automatů.

Vedou nás k tomu především důvody ekonomické, náročná logistika a malý zájem a nízký odběr ze strany zákazníků. 

 

Automat na naší farmě v Osičkách bude nadále fungovat. Provozní doba je tu denně od 6 do 20 hod., cena za 1 litr je 15,- Kč.

 

                               

                                                                                                                                        Jedná se o nepasterované mléko, zchlazené cca na 4 - 8 °C. Obsahuje přibližně     4 % tuku a 3,5 % bílkovin. Je jedinečné pro svou bohatou a plnou chuť, jsou v něm obsaženy všechny důležité vitamíny a pro náš organismus nezbytné a prospěšné látky.

Má široké použití v naší kuchyni. Ne jen jako lahodný a zdravý nápoj, k přípravě koktejlů, kakaa, do kávy, ale i na vaření výborných pudingů pro děti, palačinek, do omáček atd. (necháme-li mléko v lednici "stát", sebereme smetanu). Můžete si zkusit vyrobit i domácí jogurt, tvaroh, zákys, sýr. Zkrátka tradiční "poctivé" kravské mléko, které znají naše babičky a dědečkové a které bylo jednou z hlavních součástí jejich jídelníčku a zdrojem síly a zdraví v dobách minulých. V současné době má česká populace, zejména děti a dospívající, v jídelníčku závažný nedostatek vápníku.           A přitom stačí tak málo! Dojít si "nadojit" čerstvé mléko do mlékomatu a naučit se ho denně pít a používat ve Vaší kuchyni!

 

Jak je zajištěna čerstvost mléka z automatů? Nikdy v minulosti nebylo mléko pod tak přísným dohledem! Od podojení krávy po vydání automatem je celý proces plně automatizován a mléko se po celou dobu vůbec nedostane do kontaktu s lidskou rukou nebo s jiným zdrojem kontaminace. Spotřebitel tak má jistotu, že dostane opravdu čistý přírodní produkt. Pokud se mléko neprodá do 24 hodin od naplnění automatu, odveze se a využije pro jiné (krmné) účely. Každý mlékomat je totiž vybaven pojistkou, která zablokuje vydávání mléka po uplynutí 24 hodin od jeho naplnění, což vylučuje jakékoli pochybení ze strany obsluhy. Zároveň má každý mlékomat integrovaný teploměr a hlásič. Ten v případě jakýchkoliv problémů (např. s dodávkou elektřiny) zaručí okamžité uzavření automatu bez možnosti dalšího vydávání mléka zákazníkům. To garantuje jeho naprostou čerstvost bez ohledu na venkovní podmínky.

Mléko je pod nepřetržitým veterinárním a hygienickým dohledem nezávislých orgánů státu. Stejně tak i samotné mlékomaty podléhají průběžným kontrolám hygieny           a zdravotní nezávadnosti.

Obsluha automatu: Automat přijímá mince v hodnotách 1,-, 2,-, 5,- 10,-, 20,- a 50,- Kč. M i n c e  n e v r a c í ,  je potřeba mít přesnou částku podle požadovaného množství mléka. Automat Vám natočí tolik mléka, kolik do něj vhodíte peněz, tzn. například: 1 l = 15,- Kč, 0,5 l = 7,- Kč, 1,5 l = 22,- Kč atd. Na mléko můžete použít jakoukoli vlastní čistou nádobu (bandasku, lahev skleněnou, plastovou apod.). Do automatu se vejde např. i 2litrová plastová lahev.Na Baťkově náměstí si můžete v automatu na lahve zakoupit: 1l plastovou lahev - 5,- Kč, 0,5l plastovou lahev - 5,- Kč a skleněnou 1l lahev - 25,- Kč.

Postup: 

 • vhodíte mince (dojde k odblokování dvířek)
 • otevřete dvířka a vložíte lahev tak, aby dávkovač směřoval do lahve
 • dvířka zavřete
 • stisknete tlačítko START (automat dávkuje mléko po 1 litru, tzn. když kupujete více než litr mléka, po zastavení stáčení je třeba znovu stisknout tlačítko START nebo POKRAČUJÍCÍ VÝDEJ na displeji a výdej mléka pokračuje. Pokud z nějakých důvodů potřebujete výdej mléka přerušit (např. při výměně lahví u nákupu většího množství mléka), stisknete tlačítko START - slouží i jako "stopka".
 • po dokončení výdeje mléka otevřete dvířka a odeberete lahev (poté dojde vždy k proplachu celého výdejního zařízení)

Proč pít čerstvé kravské mléko?

Pro zdraví

 • lidský organismus vstřebává vápník nejsnáze z kravského mléka, obsahuje totiž laktózu a aminokyseliny, které využitelnost vápníku výrazně zvyšují
 • vápník posiluje kostní hmotu, je nezbytný pro správný pohyb svalů, přenos signálů v nervovém systému a umožňuje optimální srážlivost krve
 • nedostatek vápníku naopak může ve zralém věku vést k osteoporóze, tedy k onemocnění charakterizovanému křehčími a lámavějšími kostmi
 • čerstvé kravské mléko neprochází pasterizací a obsahuje tedy i cenné laktobacily, které zajišťují správný průběh trávení, snižují hladinu cholesterolu a riziko zánětlivých procesů, a makrofágy, podporující pohlcení a zpracování cizích, nefunkčních či nemocných buněk
 • posiluje imunitní systém a působí jako prevence proti alergiím
 • je nositelem 14 minerálů, řady stopových prvků, bílkovin a vitamínů A, B1, B2, B6, E, K, D, C
 • obsahuje mikroorganismy a živiny nezbytné pro organismus dítěte a mladého člověka

Pro lepší trávení

 • necháme-li čerstvé mléko díky kulturám ušlechtilých mléčných bakterií přirozeně zkysnout, pak v této výborně stravitelné formě obnovuje střevní mikroflóru a chrání před infekcemi zažívacího traktu

Pro krásu

 • podporuje tvorbu kolagenu a elastinu, které mají příznivý vliv na pevnost a pružnost pokožky
 • díky obsaženému selenu zpomaluje proces stárnutí
 • konzumace čerstvého mléka zlepšuje pleť a působí pozitivně na vlasy (A dokonce nejen požití mléka má přiznivé účinky. Již staří Římané znali koupele v mléce - například po umytí čerstvým kravským mlékem získají vlasy přirozený lesk.)

Pro chuť

 • chuť čerstvého mléka je jedinečná svou bohatostí a plností

Kontakt na obsluhu: 725 346 262 

 

 

 

 

 

 

 

 
 

co je nového

Samosběr brambor pro veřejnost
září 15, 2021

Samosběr brambor pro veřejnost v sobotu 18. 9. 2021

8 - 12 hod

více...Samosběr brambor pro členy a zaměstnance
srpen 30, 2021

Samosběr brambor pro členy a zaměstnance 6. 9. - 12. 9. 2021
více...více novinek
 

Copyright © 2007 Agrodružstvo Lhota pod Libčany